Üniversitede İstanbul dersi

Yayınlandı: Ağustos 13, 2013 / KÜLTÜRÜN VE SANATIN MANTARI
Etiketler:, , ,

Girdiğim sayısız sınıfta öğrencilerin İstanbul bilgisi, müze ziyaretleri hakkında sorular sorarım, maalesef sonuç çok üzücüdür. Gençlerin belirli hatlarda dolaştıkları, İstanbul’u merak etmedikleri, maziye ve hale dönük meraklarının teşekkül ettirilmediği görülür. Çoğu en büyük müzelere bir kere veya hiç kere gitmiştir. Şehirdeki referans (demir alma) noktaları büyük alışveriş merkezleridir.

Bu gerçekten hareketle Kültür ve Turizm Bakanlığı “Şehir ve Kültür: İstanbul” başlığı ile bir kitap yayınladıİstanbul üzerine çok yazan, mutfağından edebiyatına bu konularla meşgul olan 10 yazarın makalelerinden oluşuyor. İçlerinde bu fakirin de bir makalesi var. Zannedersem öğrenciler için yararlı olabilecek.Her dalda eğitim gören öğrenciler için ortak bir İstanbul dersine Bahçeşehir Üniversitesi’nde başlandı. Şimdi İstanbul’daki devlet ve vakıf üniversitelerine bu dersin konması amaçlanıyor, başarılırsa doğru bir yaklaşım olacak. Diğer taraftan İstanbul’da mübadele programı ile gelen yabancı öğrenciler var, bunların sayısı her yıl 1000’i aşan miktardadır. Onlara da hitap eden İngilizce bir İstanbul dersi kitabı düşünülüyor.

Unutmayalım ki, bu şehirde yaşayanların önemli bir kısmı bu şehri tanımamak bir yana, onu sevmiyor dahi… Ve eğitim gören gençliği de sevdikleri bu şehri bilmemekte direniyor. Onu derslerle öğretmek tek çare olacak; bu nedenle kitabın ikinci baskısının plan ve krokilerle zenginleştirilmesini temenni etmek gerekir. İstanbul’da okuyanlar bu şehri bilmez. Mesela İTÜ talebesi beş yıl okuduğu Gümüşsuyu, Maçka’dan suriçi İstanbul’a adım atmaz. Edebiyat fakülteliler Üsküdar’ı gezmez, Beyoğlu’nun ana caddesini bilse de yan sokaklardaki engin tarihi merak dahi etmez.

Bu zihniyetle İstanbul’a sahip çıkmak mümkün değildir. Onu evvela zihnimize nakşetmeliyiz. Bu bakımdan kitabın yazım ve basımı faydalı olacak ümidindeyim.

İlber Ortaylı
(Milliyet gazetesi)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s